İşçilik


Türkiye’de doğal ahşap malzeme satıcının çok iyi bildiği ama alıcının ilgi alanı olmadığı için teknik olarak tam olarak bilmediği bir malzemedir. Bu nedenle alıcılar her aşamada satıcı firmaların insafına kalmıştır.

Bir öneri olarak ürünlerden ziyade ilk başta masif ahşap konusunda güvenebileceğiniz firmaları seçip onlarla irtibat kurup almak istediğiniz ürün veya ürünleri bütçenize göre uygun ağaçlardan yaptırmanız veya hazır olan uygun ürünleri satın almanız ürününüzü uzun ve sorunsuz kullanabilmeniz açısından önemlidir.

Bir masif ahşap mobilyayı uzun süreli sorunuz bir şekilde kullanabilmek için mobilya yapılacak olan malzemelerin aşağıdaki prosedürlerden geçmesi gerekmektedir.

·         Ağaçların yerinden çıkarılması işlemlerinden sonra, ağaç gövdeleri ve geniş dalları masa vs. ürünlerin yapılabilmesi için gerekli kalınlıklarda biçilir

·         Biçim işlemi yapılıp tomruk şeklinde istiflendikten sonra tomruklara bol miktarda su verilir ve buharlama işlemi uygulanır.

·         Buharlama işleminden sonra tomruklar fırınlara alınır ve nem oranları %10-12’ye düşene kadar ağaçlar bu fırında kalırlar.

·         Kurutma süresi ağaç cinsine göre değişiklik göstermektedir. Bu süreç bittikten sonra ağaçlar fırından çıkartılarak hakim rüzgar göreceği fakat yağmur veya güneş gibi hava şartlarından etkilenmeyecek yerlerde iklimlenmeye bırakılırlar.

·         Biçme işlemi bitiminden itibaren yaklaşık 5-6 aylık süreçten sonra ağaçlar rahatlıkla mobilya olarak kullanılabilir. Bu süreçlerin sonunda ahşapta dönme, çarpılma, yarılma, çatlama görülmemektedir. Kurumuş bir ağaçta kabuk altı böceği, ağaç kurdu gibi haşereler bu işlemlerden sonra olmamaktadır.  

     Proedürlere uygun şekilde kurutulan ağaçlarımız işlemler bittikten sonra imalathaneye masa işlemek için alınır. Güneş görmeyen, hakim rüzgarı alabilecek bir ortamda istiflenir. 

     İmalathanede üretim kısmında masa veya mobilya yapılacak parçaların yüzeyleri temizlenir, yüzey tasfiyeleri  yapılır. Bir kaç parçadan oluşacak tasarımlar için gijon demirleri ile birbirine bağlayacak şekilde delikler açılır, gıda ile temasa geçebilen özel bir tutkalla parçalar birleştirildikten sonra kurumaya bırakılır. Tutkalı kuruduktan sonra yüzey pürüzsüzlüğü için zımparalama işlemi başlar, farklı el zımparaları ile 4-5 farklı zımparalama işleminden geçtikten sonra yüzey ve doğal kenarlar tamamen temizlenir ve toksik madde içermeyen wax esaslı tezgah yağları ile 2 defa yağlandıktan sonra ürün kullanıma hazırlanmaktadır.

Doğal ahşap malzemeden mobilya alırken dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

·         İç mekânda kullanılacak masif tasarımların yapımında kullanılan ağacın nem oranını mutlaka düşük, kuru ağaç sınıfında olması gerekir. Mümkünse kurutma işleminden sonra nemi alınan ağaç kütüklerinin belirli bir zaman iklimlendirme odalarında beklemesi ahşabı uzun süre kullanabilme açısından önemlidir. Aksi durumda ahşapta zamanla dönme-çatlama gibi şekil bozuklukları oluşacaktır.

·         Ahşap masaların ve sehpaların yüzeyine uygulanan cila işlemi doğal olmalıdır. Selülozik esaslı cila uygulamaları sağlık açısından sakıncalıdır.

·         Masa yapımında kullanılan ağacın bakteri barındıracak özellikte olmaması gerekir.

·         Ağaç canlı bir malzemedir ve yıllık bakımlarını yapmanız gerekmektedir.

·         Doğal ağaç materyalleri direkt olarak suyla temas ettirmemeye özen gösteriniz.